Badania COVID pod lupą – wiarygodność, jakość, bezpieczeństwo

Na rynku istnieją dwa rodzaje testów, które mogą wykazać aktywne zarażenie wirusem SARS-CoV-2 – genetyczne oraz serologiczne – ale tylko jedno daje stuprocentową gwarancję miarodajnego wyniku.

Badanie, a potwierdzenie zakażenia

Liczba zakażonych SARS CoV-2 z dnia na dzień rośnie, co analogicznie zwiększa ryzyko nowych zachorowań. Po okresie wakacyjnego wypoczynku prawdopodobieństwo zarażenia się wirusem jest jeszcze większe. Dlatego każda osoba, która miała kontakt z osobą zakażoną, chce bezpiecznie pracować czy podróżować, po prostu dba o zdrowie swoje i najbliższych, powinna poddać się badaniom w kierunku wykrycia koronawirusa. Na rynku dostępne są dwa rodzaje takich testów. – Testy genetyczne wykrywają obecność RNA wirusa, a serologiczne pozwalają na znalezienie jego przeciwciał. Testy genetyczne są znacznie droższe od serologicznych. Warto jednak wiedzieć, że tylko test genetyczny jest w stanie dać jednoznaczny wynik dotyczący zakażenia –mówi Adrian Konstantynowicz, rzecznik prasowy, dyrektor ds. marketingu INVICTA. – To właśnie on stanowi jedyny w Polsce rekomendowany sposób potwierdzenia infekcji. Testy serologiczne skupiają się bowiem na wykrywaniu przeciwciał wytworzonych przez zakażony organizm, ale ich obecność można potwierdzić dopiero po upływie od 5 do 21 dni, od momentu wystąpienia objawów. Natomiast po około 5-7 dniach od zakażenia, możliwe jest wykrycie RNA wirusa SARS-CoV-2 w badaniu genetycznym. W tym celu stosowana jest metoda Real-Time PCR, potwierdzona przez Światową Organizację Zdrowia – dodaje. Mimo zarażenia może okazać się, że w momencie wykonania testu organizm nie zdążył jeszcze wyprodukować przeciwciał. W takim przypadku wynik może być więc niemiarodajny.  

Jak wybrać punkt pobrań, który da gwarancję bezpieczeństwa?

Badanie genetyczne polega na pobraniu wymazu z gardła i nosa za pomocą specjalnej wymazówki, a jego wynik jest jednoznacznym potwierdzeniem lub wykluczeniem obecności wirusa w materiale. Do przeprowadzenia testu potrzebny jest jednak specjalistyczny sprzęt, wyszkoleni diagności oraz odpowiednie odczynniki. Na badanie należy się udać do punktu pobrań, z którego wymaz trafia do laboratorium zweryfikowanego przez Ministerstwo Zdrowia, którego pracownicy będą w stanie odpowiednio zadbać o wszystkie wymienione aspekty. – Badania przeprowadzane w specjalnie przystosowanych do tego celu punktach dają gwarancję bezpieczeństwa oraz wiarygodności wyników – mówi Adrian Konstantynowicz z INVICTY. –Pracownicy Medycznych Laboratoriów Diagnostycznych INVICTA zawsze dokładnie sprawdzają pobraną próbkę, by wyeliminować ryzyko fałszywych wyników ujemnych, a w przypadku jakiejkolwiek niezgodności materiał do badania zostaje pobrany ponownie. Testy przeprowadzane w naszych placówkach są niezwykle dokładne i potwierdzone. Jesteśmy wpisani przez Ministerstwo Zdrowia na listę oficjalnych laboratoriów wykonujących w Polsce badania na koronawirusa – dodaje. Koronawirus a zabieg lekarski – jak zapobiegać ryzyku. Do badania przeprowadzanego w celu wykrycia koronawiusa należy podejść w szczególności w przypadku zbliżającego się zabiegu medycznego bądź brania udziału w długofalowym leczeniu. Celem wykonywania testów jest zminimalizowanie ryzyka wpływu ewentualnego zakażenia na przebieg badań oraz danie szansy lekarzom na możliwie jak najwcześniejsze wykrycie problemu i pokierowanie mądrze dalszym postępowaniem. Szczególnych środków ostrożności wymagają zabiegi, w których ewentualne zakażenie może mieć wpływ na wyniki i zdrowie pacjenta. Do tego typu badań zalicza się na przykład leczenie niepłodności. W tym przypadku przeprowadzenie testów na koronawirusa pozwala zadbać o bezpieczeństwo badanych i ich przyszłego potomstwa. Testy pomagają wychwycić nawet przypadki osób przechodzących chorobę bezobjawowo. Właśnie z tego powodu, dla dobra i bezpieczeństwa pacjentów, wykonywanie badań na koronawirusa jest zalecane przed każdym zabiegiem.

Pozostałe aktualności