Darmowe testy na koronawirusa w aptekach. Jak to się odbywa?

Początki zawsze są trudne. Jeszcze niedawno zakładaliśmy, że na szczepienia na koronawirusa będziemy czekać latami, maski i rękawiczki jednorazowe stanowiły towar deficytowy, a pierwsze testy, na które kierował nas sanepid to były długie kolejki w kilku przeznaczonych do tego punktach.

Wirus na dobre zagościł w naszej codzienności,  ale my nauczyliśmy się z nim żyć. W ostatnim czasie testy na obecność koronawirusa można zrobić o wiele szybciej.

Rodzaje testów na koronawirusa

Obecnie mamy wiele możliwości do dyspozycji, by zbadać się na obecność koronawirusa. Badanie genetyczne polegające na pobraniu materiału z nosogardzieli czy test antygenowy pobierany również w formie wymazu. Wykrywają obecność materiału genetycznego wirusa w próbce pobranej od badanego, albo cząstki białkowe, czyli antygeny wirusa w pobranym materiale.

Testy antygenowe wykonuje się najszybciej i najkrótszy jest czas oczekiwania na wynik. Jednocześnie cechują się one najniższą czułością, co oznacza, że wynik może być negatywny nawet jeśli w rzeczywistości jesteśmy zarażeni. Testy genetyczne, choć droższe i dłuższy jest czas oczekiwania na wynik, są bardziej czułe.

Precyzyjne testy molekularne, inaczej genetyczne oferujemy na stronie Test na koronawirusa SARS-CoV-2

Czy istnieją darmowe testy, na które możemy zdecydować się sami beż skierowania od lekarza?

Program darmowych testów antygenowych w aptekach

Program, który 27 stycznia 2022 r. wszedł w życie w naszym kraju, miał zwiększyć liczbę testowanych osób. W praktyce jednak znikomy procent aptek zaangażował się w program, co ogranicza jego skuteczność. Tak czy owak, w niektórych aptekach możemy przebadać się na obecność koronawirusa. Lista aptek w kraju zaangażowanych w tę inicjatywę dostępna jest na stronie www.gov.pl.

Testy odbywają się bezpłatnie, bez wcześniejszych zapisów oraz bez kolejek. Wynik otrzymujemy maksymalnie w ciągu kilkunastu minut i, co istotne, wykonywanie takich testów nie jest limitowane, co oznacza, że możemy je wykonywać tak często, jak istnieje taka potrzeba. Jak to się odbywa w praktyce?

Zasady wykonywania darmowych testów na koronawirusa w aptekach

Na początek należy sprawdzić, która z aptek w naszej okolicy wykonuje takie testy oraz jej godziny otwarcia. Gdy w aptece zgłosimy chęć wykonania takiego testu, zostanie to zrobione przez farmaceutę w osobnym, przeznaczonym do tego pomieszczenia, w którym zachowane są procedury bezpieczeństwa i higieny zarówno dla badających, jak i personelu zajmującego się pobieraniem wymazów.

Uzyskiwany wynik badania trafi do systemu, co oznacza, że jeśli będzie on dodatni, zostajemy skierowani na obowiązkową izolację. Wynik negatywny natomiast daje nam ważny przez 48 godzin Unijny Certyfikat Covid przydatny podróżującym za granicę. Wynik osoby badanej dostępny będzie na indywidualnym koncie pacjenta na pacjent.gov.pl. Niewielka ilość aptek zaangażowanych w program to w opinii właścicieli aptek brak odpowiedniego zaplecza lokalowego, ale też brak faktycznego zarobku, na który początkowo liczono.

Pozostałe aktualności