I-sza Liga Żużlowa wystartuje bezpieczne – dzięki testom na Sars-Cov-2

Blisko pół tysiąca zawodników, trenerów, mechaników i pracowników klubów rywalizujących w ramach eWinner 1.Ligi Żużlowej zostanie przebadanych w kierunku koronawirusa. Dzięki badaniom tegoroczne rozgrywki będą mogły w połowie lipca rozpocząć się bezpiecznie i bez ryzyka. Testy zostaną przeprowadzone w Laboratorium INVICTA, jednym z najbardziej doświadczonych laboratoriów genetycznych w kraju. Wyniki będą dostępne w ciągu 1-2 dni. 

Sytuacja epidemiczna stanowi nie lada wyzwanie dla świata sportu. By zawodnicy mogli pokazać formę, a kibice – cieszyć się sportowymi emocjami, konieczne jest podjęcie dodatkowych kroków minimalizujących ryzyko rozprzestrzeniania się zakażeń. Tuż przed startem zmagań tegorocznej eWinner 1. Ligi Żużlowej, przedstawiciele polskich klubów zostaną poddani testom wykrywającym koronawirusa w organizmie.

– Testy odbywają się w pięciu żużlowych miastach. W Łodzi, Gdańsku, Tarnowie, Ostrowie Wielkopolskim i Toruniu. Za ich wykonanie będzie odpowiadać laboratorium INVICTA, które realizowało wielkie testowanie dla PGE Ekstraligi. Mamy zatem do czynienia ze sprawdzonym partnerem. Warto również dodać, że Polski Związek Motorowy pokrywa koszt przebadania 25 osób w każdym klubie – wyjaśnia Piotr Szymański, przewodniczący GKSŻ.

Przeprowadzenie badań wymaga odpowiednich przygotowań. Każda z wyznaczonych przez kluby osób musiała w dniach poprzedzających testy poddać się samoizolacji tzn. ograniczyć aktywność i wszelkie kontakty międzyludzkie, a także regularnie ewidencjonować swój stan zdrowia. Materiałem poddawanym analizie jest wymaz z nosa i gardła, konieczne zatem było również przestrzeganie rygorystycznych wytycznych dot. spożywania posiłków i picia na kilka godzin przed pobraniem.

Badania wykonywane są z wykorzystaniem metody rtPCR. Do przeprowadzenia testu potrzebny jest specjalistyczny sprzęt, znakomicie wyszkoleni diagności oraz odpowiednie odczynniki. Stosowane w Laboratorium INVICTA rozwiązania pozwalają wykryć nawet pojedyncze kopie wirusa SARS-CoV-2, już po 5-7 dniach od zakażenia. Przy zautomatyzowanych procesach badanie wykonywane jest niezwykle sprawnie, a wynik dostępny jest już po 24-36h.

– Tylko test genetyczny daje jednoznaczny wynik mówiący o zakażeniu koronawirusem. Jest to obecnie jedyny w Polsce rekomendowany sposób potwierdzenia infekcji. Także u pacjentów bezobjawowych. – mówi Katarzyna Goch, rzecznik prasowy Laboratorium INVICTA.

Efekty testowania poznamy już za kilka dni. eWinner 1. Liga wystartuje zaś  11 lipca.

Pozostałe aktualności