Jak przygotować się do świąt w dobie koronawirusa COVID-19?

Jak przygotować się do Świąt w dobie koronawirusa COVID-19

Te święta będą inne niż wszystkie. Choć 24 grudnia w naszych domach z pewnością nie zabraknie kolęd, choinki i świątecznych wypieków, być może z częścią rodziny spotkamy się tylko wirtualnie. Jak przygotować Wigilię w dobie pandemii koronawirusa? Podpowiadamy!

Ogranicz liczbę gości

Specjaliści radzą, żeby w tym roku przy wigilijnym stole nie zasiadało więcej niż kilka osób. Jeśli będzie taka potrzeba, zrób seniorom świąteczne zakupy i zostaw pod drzwiami. Drobne upominki na pewno będą dla nich miłym zaskoczeniem. Świętowanie w nieco mniejszym gronie dla nikogo nie musi oznaczać wykluczenia! Pandemia koronawirusa pokazała, jak wiele rzeczy można zrobić przez Internet: na przykład spotkać się nie przy jednym wigilijnym stole, a przy dwóch, a nawet trzech. Dzięki mediom społecznościowym i komunikatorom internetowym możemy wspólnie kolędować i podzielić się wirtualnym opłatkiem.

Przypomnij gościom, żeby przestrzegali podstawowych zasad higieny

Częste mycie rąk – nie tylko po powrocie do domu i po wyjściu z toalety, ale także przed jedzeniem, po kichnięciu i dotknięciu twarzy – to jeden z najskuteczniejszych sposobów walki z koronawirusem. Jeśli nie chcesz co chwilę przypominać gościom o dezynfekcji, możesz powiesić w różnych miejscach w domu zabawne karteczki (np. Częste mycie wydłuża życie!). Pamiętajcie o umyciu rąk przed podzieleniem się opłatkiem!

Zadbaj o stan zdrowia swojej rodziny i swoich gości

Pandemia koronawirusa pokazała jeszcze jedno: jak ważna jest ludzka solidarność i dbanie o siebie nawzajem. Zanim pojedziesz w odwiedziny lub przyjmiesz gości u siebie w domu, upewnij się, że nie stanowisz zagrożenia dla tych najstarszych i najbardziej schorowanych, których trzeba otoczyć szczególną troską w tym trudnym czasie. Jeśli zauważysz u siebie jakiekolwiek niepokojące objawy, takie jak kaszel, duszności, gorączkę, osłabienie, bóle mięśni czy utratę węchu i/lub smaku, jak najszybciej poinformuj bliskich i zrób test na COVID-19, aby potwierdzić lub wykluczyć zakażenie.

Spędź więcej czasu z rodziną na dworze

W te święta, jeśli pogoda pozwoli, warto spędzić więcej czasu na świeżym powietrzu. Pamiętaj, że wirus szybciej rozprzestrzenia się w zamkniętych pomieszczeniach. Może w tym roku spędzicie Wigilię z najbliższymi, a z dalszą częścią rodziny wybierzecie się pierwszego lub drugiego dnia świąt na zimowy spacer do lasu (unikając dużych skupisk ludzkich, zachowując odpowiedni dystans i zasłaniając usta oraz nos)?

Skróćcie czas świętowania

Eksperci apelują, żeby w tym roku świętować nieco krócej niż zwykle. Wirus SARS-CoV-2 wywołujący COVID-19 rozprzestrzenia się drogą kropelkową nie tylko podczas kaszlu czy kichania, ale także w trakcie rozmowy. Im dłużej przebywamy z zakażoną osobą (nawet bezobjawową), tym większa szansa, że sami się zarazimy.

Przed przyjazdem gości zwróć większą uwagę na dezynfekcję

W trakcie robienia świątecznych porządków zwróć większą uwagę na często dotykane powierzchnie, które mogą stać się źródłem zakażenia takie jak klamki, włączniki świateł czy pilot do telewizora.

Zachowajcie dystans

Choć ciężko wyobrazić sobie Wigilię w maseczkach, postarajcie się zrobić wszystko, żeby ograniczyć ryzyko ewentualnego zakażenia (zwłaszcza jeśli w rodzinie są osoby starsze lub schorowane). Jeśli przy świątecznym stole w tym roku usiądzie nieco mniej osób, łatwiej będzie zachować przynajmniej „jednokrzesłowy” dystans. Przy składaniu życzeń bądźmy mniej wylewni niż zazwyczaj. W tym roku zamiast przytulania i uścisków postawmy na ciepły uśmiech i dobre słowo. Czy można lepiej pokazać bliskim, że nam na nich zależy, niż dbając o ich zdrowie?

Nie bagatelizujmy zagrożenia, nawet jeśli świętujemy w małym gronie, ale nie spędzajmy całej Wigilii na analizowaniu zagrożenia pandemicznego na świecie. Choć sytuacja jest bardzo poważna, równie ważne jest zachowanie optymizmu i pogody ducha. A w tym może pomóc radosne przeżywanie świąt Bożego Narodzenia.

 

Pozostałe aktualności