Z każdym dniem przybywa zakażonych wirusem SARS-CoV2 powodującym COVID-19. Zakazić się coraz łatwiej, objawy często przypominają grypę lub przeziębienie, więc pytań i wątpliwości wciąż przybywa. Kto i w jakiej sytuacji wystawia skierowanie na test na COVID-19? Gdzie można je szybko zrealizować? Jak umówić się na badanie bez czekania w długich kolejkach? Podpowiadamy! 

dziewczyna w maseczce - covid-19

Kiedy dostaniesz skierowanie na test na obecność koronawirusa?

Jeśli masz wysoką temperaturę (powyżej 38 stopni Celsjusza), kaszel, duszności lub nagle straciłeś węch i/lub smak, niezwłocznie umów się na teleporadę. Jeśli lekarz POZ stwierdzi, że podane objawy są wskazaniem do zrobienia testu na COVID-19, otrzymasz skierowanie. Poinformuj lekarza także o innych objawach takich jak katar, zapalenie spojówek, biegunka czy ból gardła. Wskazaniem do wykonania testu na COVID-19 jest także kontakt z osobą zarażoną (test powinni wykonać np. domownicy osoby przebywającej na izolacji).

Jeśli posiadasz skierowanie od lekarza POZ, możesz wykonać bezpłatny test w jednym z naszych mobilnych punktów pobrań w Gdańsku, Sopocie i Warszawie. Skontaktuj się z nami, jak tylko otrzymasz skierowanie. Jeśli go nie otrzymasz w trakcie teleporady, ale chcesz się upewnić, że nie jesteś nosicielem wirusa SARS-CoV2, test molekularny możesz wykonać także odpłatnie.

3 powody, dla których warto wykonać test na COVID-19

Wykonanie testu na COVID-19 jest ważne z wielu względów. Po pierwsze pozwala lekarzom i ratownikom podjąć odpowiednie kroki w przypadku pogorszenia stanu zdrowia pacjenta i zabezpieczyć się przed zakażeniem. Po drugie pozwala oszacować skalę epidemii. Na podstawie statystyk spływających z Ministerstwa Zdrowia oraz podmiotów prywatnych wykonujących testy na koronawirusa podejmowane są decyzje o zamykaniu lub otwieraniu poszczególnych branż. Po trzecie osocze pobrane od ozdrowieńców jest wykorzystywane w leczeniu pacjentów w najcięższym stanie. Osocze ozdrowieńca może uratować życie! Aby jednak można było je wykorzystać, potrzebna jest informacja o pozytywnym wyniku lub obecności przeciwciał.

Jak wygląda test na koronawirusa?

Test na koronawirusa jest bezbolesny, choć, jak mówią niektórzy pacjenci, mało przyjemny. Pobranie materiału z nosogardzieli ze wszystkimi formalnościami zajmuje zazwyczaj do 5 minut. Jeśli przyjedziesz do punktu Go-thru, zostaniesz skierowany do jednego ze specjalnych kontenerów. Jeśli jesteś osobą niepełnosprawną lub masz problemy z poruszaniem się, personel pobierze wymaz przez okno samochodu. Badanie jest przeprowadzane przez wykwalifikowany personel medyczny z zachowaniem wszelkich zasad sanitarnych. Osoby pobierające próbkę są wyposażone we wszystkie zalecane przez Ministerstwo Zdrowia oraz WHO środki ochrony osobistej (m.in. w maski FFP II i III oraz przyłbice). Chcemy mieć pewność, że zarówno nasi pacjenci, jak i pracownicy w trakcie pobierania próbki są bezpieczni.

Jak przygotować się do testu?

Przygotowanie do testu na COVID-19 nie jest skomplikowane. Trzeba jednak pamiętać o kilku bardzo ważnych rzeczach, które mogą wpłynąć na wiarygodność wyniku. Trzy godziny przed pobraniem wymazu powstrzymaj się od jedzenia i picia. Nie myj zębów, nie stosuj płynów do płukania jamy ustnej i tabletek na gardło, nie żuj gumy i nie zakraplaj nosa. Wyjmij ruchome protezy, jeśli takie posiadasz. Nawet jeżeli masz katar, tuż przed pobraniem postaraj się nie czyścić nosa. Przed badaniem nie wolno także palić papierosów! Pamiętaj, by mieć przy sobie dokument zawierający numer PESEL i zdjęcie.