Jak wykonać test na koronawirusa krok po kroku

Gorączka, kaszel, duszności, osłabienie, bóle mięśni, utrata węchu i/lub smaku – gdy tylko zauważymy u siebie te objawy, natychmiast podejrzewamy zakażenie wirusem SARS-CoV-2 wywołującym COVID-19. Nie bagatelizujmy zagrożenia! Jak sprawdzić, czy zakaziliśmy się nowym koronawirusem? Podpowiadamy!

Jak wykonać test na COVID-19 krok po kroku

Krok 1. Skontaktuj się telefonicznie z lekarzem pierwszego kontaktu

W trakcie teleporady lekarz przeprowadzi wywiad lekarski: zapyta o objawy i kiedy się pojawiły pierwsze symptomy choroby. W razie potrzeby wystawi skierowanie na test na COVID-19 i powiadomi Sanepid. Od tej chwili Ty i osoby z Twojego gospodarstwa domowego nie powinny opuszczać domu i kontaktować się bezpośrednio z osobami z zewnątrz.
Nie dostałeś skierowania na test? Jeżeli obawiasz się, że możesz stanowić zagrożenie dla innych osób z Twojego gospodarstwa domowego, zwłaszcza starszych i schorowanych, test możesz wykonać odpłatnie bez skierowania w jednym z naszych punktów.


Krok 2. Umów się na pobranie wymazu w jednym z punktów pobrań

Osoby ze skierowaniem od lekarza POZ (podstawowej opieki zdrowotnej) mają możliwość bezpłatnego przebadania się w mobilnych punktach pobrań w Gdańsku (punkt mobilny Go-thru na parkingu przy GPNT, czyli Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym), Sopocie (punkt mobilny go-thru przy Ergo Arenie) i Warszawie (punkt mobilny Go- thru przy stadionie PGE Narodowym).

Krok. 3. Przygotuj się do badania

Co najmniej 3 godziny przed badaniem nie należy jeść, pić, myć zębów, stosować płynów do płukania jamy ustnej, tabletek do ssania oraz gum do żucia. 2-3 godziny przed pobraniem wymazu nie aplikuj do nosa żadnych kropli, maści czy aerozoli.

Krok 4. Przyjedź do punktu pobrań Go-thru

Do mobilnego punktu pobrań ze względu na zagrożenie epidemiologiczne należy przyjechać samochodem. Nie wsiadaj w autobus, tramwaj czy kolejkę – jeśli jesteś zakażony SARS-CoV-2 możesz po drodze zarazić kolejne osoby.
Przed pobraniem wymazu otrzymasz SMS-em na podany wcześniej numer telefonu link z kodem QR. Zeskanuj go w punkcie pobrań. Dzięki temu będziemy mogli zidentyfikować Twoją próbkę.

Krok 5. Wykonaj wymaz

Pobranie wymazu do badania z nosogardzieli ze wszystkimi formalnościami trwa do 5 minut.-. Choć nie należy do najprzyjemniejszych, nie jest bolesne i nie należy się go obawiać. Jest całkowicie bezpieczne zarówno dla pacjenta, jak i wykonującego je pracownika. Personel jest wyposażony w profesjonalne środki ochrony osobistej, w tym maseczki FFP II i III, rękawiczki oraz przyłbice.

Krok 6. Wróć do domu i czekaj na wynik

Po pobraniu próbki wróć od razu do miejsca zamieszkania. Po drodze nie załatwiaj innych spraw (ewentualne zakupy możesz zrobić online lub poprosić o pomoc rodzinę, sąsiadów lub znajomych nieprzebywających na kwarantannie) i nie wysiadaj z samochodu. Pamiętaj, że w walce z pandemią ważna jest solidarność. Nie narażaj zdrowia i życia innych! Jak tylko próbka zostanie przebadana, wynik pojawi się na Twoim Internetowym Koncie Pacjenta oraz na naszej platformie elektronicznej. Informację o wyniku przekażemy do Sanepidu.
Jak odczytać wynik testu? Jeśli w próbce nie wykryto obecności wirusa SARS-CoV-2, zobaczysz komunikat: negatywny. Jeżeli w pobranym materiale potwierdzono obecność koronawirusa, otrzymasz informację, że wynik jest pozytywny. Może się zdarzyć, że zobaczysz jeszcze jeden z dwóch komunikatów: niediagnostyczny (próbka nie nadaje się do badania, prawdopodobnie ze względu na nieprawidłowe przygotowanie pacjenta do badania) lub nierozstrzygający. W obu przypadkach test należy wykonać ponownie (jeśli wynik testu jest niediagnostyczny – najszybciej jak się da, jeżeli jest nierozstrzygający – po 24-48 godzinach od momentu pobrania pierwszej próbki).