Jak zadbać o siebie i bliskich na święta w czasie pandemii COVID-19?

Boże Narodzenie zbliża się wielkimi krokami i dziś niestety już wiemy, że tegoroczne święta też nie będą takie jak dawniej. Zeszłoroczne święta Bożego Narodzenia upłynęły pod znakiem pandemii, restrykcji i obostrzeń. Mieliśmy jednak cichą nadzieję, że do kolejnych wszystko wróci do normy. Limit gości przy rodzinnym stole i dotykanie się łokciem to nie uścisk dłoni, pocałunek i serdeczne przytulenie… Wszyscy jesteśmy już tym coraz bardziej zmęczeni. Jak zadbać o siebie i bliskich w święta w czasie pandemii? Jak okazać bliskim miłość, troskę i oddanie, które więcej znaczą i są cenniejsze od drogich prezentów?

swieta2021

Boże Narodzenie w czasie pandemii COVID-19
– Co nas czeka w tegoroczne święta?

W zeszłym roku w Boże Narodzenie, w całym kraju obowiązywały surowe restrykcje i obostrzenia. Ze względu na środki ostrożności związane z pandemią COVID-19, na wszystkich spoczywał obowiązek stosowania się do wytycznych i bezwzględnego przestrzegania zasad. Najbardziej odczuliśmy fizyczną i społeczną izolację oraz brak bezpośredniego kontaktu. Niezwykle przykry okazał się limit osób, mogących zasiąść wspólnie przy rodzinnym stole do wigilijnej kolacji. To był zakaz, który każdy z nas odczuł najbardziej, gdyż najważniejszy jest szczery uśmiech, ciepłe spojrzenie, serdeczny uścisk dłoni i bliskość najważniejszych dla nas osób…

W tym roku o limicie gości nic jeszcze nie wiemy, ale sytuacja wciąż jest trudna, a tegoroczne święta oraz Nowy Rok, znowu nie będą takie, jak dawniej. Ze względu na pandemię COVID-19 wielu z nas musiało zweryfikować swoje życiowe plany. Boże Narodzenie znów będzie przebiegało nietypowo, a sama myśl o zmianie sposobu obchodzenia świąt i związanych z nimi rytuałów może wywoływać duży stres i obniżyć nastrój. Jesteśmy już coraz bardziej zmęczeni, zdenerwowani, przestraszeni i przygnębieni. Tęsknota za najbliższymi stała się wyjątkowo dotkliwa i najbardziej dokucza nam szczególnie teraz, w okresie okołoświątecznym. Dlatego tak ważne jest, by w tym roku móc zaoferować naszym przyjaciołom i bliskim to, co jest w życiu najważniejsze – naszą obecność, troskę i rozmowę. Tylko tyle i aż tyle… Najważniejsze jest móc spędzić razem święta i być z osobami, które się kocha. Zwłaszcza teraz jest to niezwykle ważne, w tym roku i w tak trudnej sytuacji.

Zrób test na COVID-19 – Zadbaj o siebie i swoich bliskich w święta Bożego Narodzenia!

Święta bez rodziny, z dala od rodzinnego domu, wydają nam się smutne, budzą w nas stres i obawy. To całkowicie normalne i naturalne. Nikt nie chce spędzić świąt samotnie, z dala od rodziny, bez tradycyjnych spotkań i rytuałów. Izolacja społeczna może nieść ze sobą poważne konsekwencje zdrowotne, zarówno u osób starszych, jak i młodszych. Połączenia internetowe i rozmowy wideo, mogą oczywiście pomóc, ale… to przecież nie to samo!

Niemniej jednak to właśnie z troski o zdrowie i życie osób starszych, stoimy przed dylematem organizacji i sposobu spędzania zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. Z jednej strony towarzyszy nam lęk i uzasadnione obawy o zdrowie naszych bliskich, a z drugiej doskwiera nam samotność, ogromna tęsknota zwłaszcza za dziadkami i rodzicami. Boimy się nawet pomimo przyjęcia pełnego szczepienia, gdyż jak wiadomo, szczepionka nie chroni nas w 100% przed zakażeniem, a przed ciężkim przebiegiem choroby. Badania na COVID-19 można przeprowadzić w laboratorium indywidualnie. Nie potrzebujesz do tego żadnego skierowania ani zaświadczenia. Przetestuj się na COVID-19, aby w spokoju przeżyć ten nadchodzący świąteczny czas.

Pozostałe aktualności