Jakie obecne są na rynku testy na COVID-19 i jaka jest ich skuteczność?

Jakie obecne są na rynku testy na COVID-19 i jaka jest ich skuteczność?

Liczba zakażeń wirusem SARS-CoV-2 cały czas rośnie. Podczas pierwszej fali epidemii, która wybuchła w marcu ubiegłego roku, zarażone były głównie osoby przyjeżdżające do Polski z zagranicy. Dziś nie ma znaczenia, czy ktoś opuszczał kraj, czy nie wyjeżdżał poza obręb miasta. Zakażonych jest już tak dużo, że nosicielem (objawowym lub bezobjawowym) może być każdy. Na rynku dostępne są dwa testy, które mogą potwierdzić lub wykluczyć zakażenie SARS-CoV-2 wywołujące COVID-19. Czy oba są tak samo skuteczne? Dowiedz się więcej o testach na koronawirusa!

Rodzaje testów wykrywających zakażenie SARS-CoV-2

SARS-CoV-2 metodą Real Time PCR – test rekomendowany przez WHO (Światową Organizację Zdrowia) wykorzystywany w naszych laboratoriach. Jest to badanie metodą molekularną Real Time PCR, które pozwala wykryć obecność wirusa SARS-CoV-2. Wymaz pobierany jest z nosogardzieli. Badanie możesz wykonać w jednym z naszych punktów wymazowych na terenie całego kraju (w Trójmieście, Wrocławiu, Warszawie, Bydgoszczy i Poznaniu).

SARS-CoV-2 test antygenowy również pozwala potwierdzić lub wykluczyć obecność wirusa SARS-CoV-2 w badanej próbce. W tym wypadku badany jest antygen białkowy wirusa. Podobnie jak w przypadku testu molekularnego próbka pobierana jest z nosogardzieli. Test antygenowy (tzw. kasetkowy) charakteryzuje się jednak niższą czułością niż test molekularny, a więc mniejszą skutecznością.

Test wykrywający przeciwciała przeciw SARS-CoV-2

Na rynku dostępnych jest także kilka testów serologicznych pozwalających wykryć obecność przeciwciał przeciw SARS-CoV-2. W badaniu wykorzystuje się próbkę krwi żylnej. Co oznacza dodatni wynik? Są dwie możliwości: może świadczyć, że pacjent przebył zakażenie w przeszłości (objawowo lub bezobjawowo), ale może także świadczyć o tym, że organizm nadal walczy z infekcją, a pacjent wciąż zaraża. W takim wypadku należy wykonać test molekularny Real Time PCR. Ujemny wynik oznacza, że organizm pacjenta nie wytworzył przeciwciał, co nie wyklucza zakażenia wirusem SARS-CoV-2 (organizm mógł nie zdążyć wyprodukować przeciwciał).

Kto powinien wykonać test wykrywający zakażenie SARS-CoV-2?

Test na obecność wirusa SARS-CoV-2 powinny wykonać wszystkie osoby, które mają objawy infekcji typowej dla COVID-19, czyli gorączkę powyżej 38 stopni Celsjusza, kaszel, duszności lub utraciły węch i/lub smak. Na wykonanie badania coraz częściej decydują się także osoby, które miały kontakt z osobą zakażoną (np. członkiem rodziny przebywającym na izolacji) lub chcą mieć pewność, że mogą bezpiecznie podróżować lub wrócić do pracy.

Gdzie badamy pobrane próbki?

Co się dzieje z próbką po pobraniu od pacjenta podejrzewającego u siebie zakażenie SARS-CoV-2? Zostaje oznaczona specjalnym kodem i trafia do nowoczesnego Medycznego Laboratorium Diagnostycznego INVICTA. Próbka zawierająca wymaz z nosogardzieli jest monitorowana przez całą drogę, aż do momentu poznania wyniku. Dzięki temu nasi pacjenci mają pewność, że procedura przebiega z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa. Dysponujemy nie tylko wysokiej jakości sprzętem, który pozwala przeprowadzać skuteczne badania diagnostyczne, ale także wykwalifikowaną kadrą składającą się z lekarzy genetyków, naukowców, diagnostów laboratoryjnych i ekspertów.

Pozostałe aktualności