Koronawirus COVID-19 a zakupy świąteczne – jak dokonywać bezpiecznie zakupów?

Pandemia koronawirusa mocno wpłynęła na polską i światową gospodarkę. Wprowadzony w niektórych krajach lockdown sprawił, że zakupy w wielu sklepach stacjonarnych stały się niemożliwe. Handel w dużym stopniu przeniósł się więc do sieci. Jak zrobić świąteczne zakupy, ograniczając ryzyko zakażenia wirusem SARS CoV-2? Podpowiadamy!

Przygotowania do świąt w cieniu koronawirusa

W tym roku przygotowania do świąt warto rozpocząć z odpowiednim wyprzedzeniem. Prawdopodobnie galerie handlowe pozostaną zamknięte. Większość jarmarków świątecznych zarówno w Polsce, jak i za granicą została odwołana. Jednak mimo obecnej sytuacji na świecie, nie musimy (a można zaryzykować stwierdzenie, że ze względu na zdrowie psychiczne nawet nie powinniśmy) rezygnować ze świątecznych tradycji. Nawet produkty spożywcze (w tym także owoce, warzywa, mięso, ryby czy nabiał) można zamówić przez Internet! Niech i w tym roku w naszych domach zagości choinka, pod nią prezenty, a na stołach 12 tradycyjnych potraw.

Zasady bezpiecznych zakupów w sklepach stacjonarnych

Robiąc zakupy świąteczne w sklepach stacjonarnych, koniecznie pamiętajmy o zakrywaniu nosa i ust oraz zachowaniu dystansu od innych klientów. Przed wejściem do sklepu i po wyjściu z niego zdezynfekujmy ręce. Dla większego bezpieczeństwa możemy także założyć jednorazowe rękawiczki (które należy wyrzucić natychmiast po wyjściu ze sklepu). Starajmy się płacić za zakupy kartą – koronawirus może znajdować się także na powierzchni monet czy banknotów. Jeśli mamy taką możliwość, starajmy się wybierać takie pory, gdy panuje najmniejszy tłok. Dla osób starszych ustawodawca przewidział specjalne godziny dla seniorów (10:00-12:00 od poniedziałku do piątku). To czas, gdy sklepy są otwarte wyłącznie dla klientów w wieku powyżej 60. lat.

Pamiętajmy, że w czasie pandemii zdrowie jest zawsze na pierwszym miejscu. Jeśli nie chcemy korzystać z jednorazowych siatek foliowych i tak jak do tej pory pakować zakupy do wielorazowych toreb materiałowych, po każdych zakupach wypierzmy je w pralce w wysokiej temperaturze, a następnie wyprasujmy. Toreb z zakupami nie kładźmy na stole lub blacie kuchennym. Nie ma doniesień, które świadczyłyby o tym, że koronawirus przenosi się drogą pokarmową, ale możemy przenieść go z zakupionych produktów na śluzówkę. Dlatego tak ważna jest częsta dezynfekcja rąk, produktów i zachowanie szczególnej ostrożności podczas wypakowywania zakupów.

Kupuj bezpiecznie także w sieci

Jeśli zamawiasz zakupy z dostawą do domu, zadbaj o bezpieczeństwo zarówno swoje, jak i kuriera. Zakupy odbieraj zawsze w maseczce, postaraj się zachować dystans, a jeśli musisz coś podpisać, skorzystaj z własnego długopisu. Jeśli przebywasz na kwarantannie, koniecznie poinformuj o tym dostawcę! Zostawi zamówienie pod drzwiami bez konieczności bezpośredniego kontaktu. To wyjątkowy czas, w którym musimy myśleć o bezpieczeństwie nie tylko swoim, ale wszystkich, którzy mają z nami kontakt.

Koronawirus szansą na święta w stylu less waste?

Jak pokazują badania, większość produktów impulsowych nabywamy w drodze do kasy. W koszyku lądują wówczas wafelki, batoniki, lody, soczki i gumy do żucia. Robiąc zakupy w sieci, jesteśmy nieco bardziej rozważni. Trudniej nas skusić produktami przeznaczonymi do bezpośredniego spożycia. Pandemia koronawirusa to szansa, żeby zrobić zakupy w duchu less waste: kupić tylko tyle, ile rzeczywiście jesteśmy w stanie zjeść, wesprzeć polskich producentów zabawek i rękodzielników czy zamówić zakupy w koszu lub papierowych torbach.

Pozostałe aktualności