Najczęstsze objawy COVID-19 – jak sprawdzić, czy mamy koronawirusa?

Choć pierwszy oficjalny przypadek infekcji SARS-CoV-2 odnotowano 8 grudnia 2019 roku, niektórzy badacze są zdania, że epidemia mogła zacząć się nawet kilka miesięcy wcześniej. Gdy świat dowiedział się o nowym, tajemniczym wirusie, na chwilę wstrzymał oddech. Wszyscy zadawali sobie jedno pytanie: jak rozpoznać chorobę? Sprawdź, co wiemy o najczęstszych objawach COVID-19.

COVID-19 – co o nim wiemy rok po wybuchu pandemii?

Choć pierwsze doniesienia o nowym wirusie z chińskiego Wuhan brzmiały jak preludium do postapokaliptycznego filmu Science Fiction, z każdym tygodniem i miesiącem wiemy o nim coraz więcej. Jak się rozprzestrzenia? Czy powoduje groźne powikłania? Jakie są objawy zakażenia? Dzięki intensywnej pracy naukowców z całego świata na część pytań znamy już odpowiedzi. Warto podkreślić, że to nie pierwszy koronawirus, z którym mamy styczność! Naukowcy wyróżniają ich aż siedem – wszystkie wywołują choroby układu oddechowego. SARS-CoV-2 wywołujący COVID-19, tak jak grypa, przenosi się drogą kropelkową. Jest bardzo zakaźny, ale nie aż tak jak np. wirus odry lub ospy wietrznej.

Choć na razie nie ma skutecznego lekarstwa na COVID-19, na całym świecie trwają intensywne prace nad szczepionką. W leczeniu koronawirusa stosuje się więc leki objawowe obniżające gorączkę i łagodzące kaszel, a w razie potrzeby aparaturę wspomagającą oddychanie. Według statystyk zbieranych z całego świata aż 80% chorych przechodzi chorobę łagodnie. Na najcięższe powikłania narażeni są seniorzy (śmiertelność z powodu COVID-19 dramatycznie rośnie po 70. roku życia) oraz osoby z chorobami przewlekłymi, czyli tzw. chorobami współistniejącymi takimi jak cukrzyca, choroby układu odpornościowego czy układu krążeniowo-naczyniowego.

Jakie są najczęstsze objawy COVID-19?

Najczęstsze objawy COVID-19 przypominają grypę, dlatego często te dwie choroby są ze sobą porównywane. Są to: wysoka gorączka (powyżej 38 stopni Celsjusza), uporczywy kaszel, duszności, problemy z oddychaniem, bóle mięśniowe oraz utrata węchu i/lub smaku. Każdy z tych objawów powinien zapalić w Twojej głowie lampkę ostrzegawczą. Ze względu na to, że SARS-CoV2 jest z nami od niedawna, wciąż się go uczymy. Pacjenci zgłaszają także charakterystyczne dla infekcji wirusowych bóle gardła, zapalenie spojówek, biegunkę, a nawet wysypkę (zwłaszcza u dzieci). Żadnego z objawów nich nie wolno ignorować, zwłaszcza jeśli towarzyszą mu gorączka, kaszel,  duszności czy utrata węchu i/lub smaku. Jak wynika z badań przeprowadzanych przez naukowców na całym świecie, koronawirus może przebiegać bezobjawowo. To znaczy, że osoba, która może być potencjalnym źródłem zakażenia, sama czuje się świetnie i nie ma żadnych dolegliwości. Dlatego do czasu wynalezienia szczepionki staraj się zachowywać dystans w stosunku do osób spoza Twojego gospodarstwa domowego, w szczególności osób starszych i schorowanych.

Co robić, gdy zauważymy u siebie lub u któregoś z członków rodziny objawy COVID-19?

Jeśli podejrzewasz, że możesz mieć COVID-19, skontaktuj się z lekarzem pierwszego kontaktu (skorzystaj z teleporady, nie idź do przychodni i do czasu rozmowy z lekarzem nie wychodź z domu), który przeprowadzi wywiad medyczny i wystawi skierowanie na badanie. W naszych mobilnych punktach testowania w Gdańsku, Sopocie i Warszawie honorujemy skierowania wystawione przez lekarzy z NFZ. Jeśli zależy Ci na jak najszybszym uzyskaniu wyniku, test na COVID-9 możesz przeprowadzić także odpłatnie bez skierowania. Zapraszamy do punktów pobrań w Trójmieście, Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu i Bydgoszczy.

Pozostałe aktualności