Nowy wariant koronawirusa zwany Omikron. Co o nim wiemy, jak się przed nim chronić?

W listopadzie 2021 roku nowy wariant koronawirusa – Omikron po raz pierwszy został zdiagnozowany w Afryce, a już 16 grudnia jego obecność w Polsce potwierdził katowicki sanepid.

Szybko rozpoczęto badania dotyczące tego, jak bardzo jest zakaźny i czy chronią przed nim obecnie dostępne na rynku szczepionki. Co wiadomo o tym wariancie koronawirusa po upływie dwóch miesięcy od jego odkrycia?

Omikron – dlaczego niepokoi naukowców?

Badania wykazują, że Omikron ma aż 50 mutacji, co sprawia, że nie tylko jest on bardziej zaraźliwy niż wariant Delta, ale też bardziej odporny na szczepionki. Dotychczasowe dane potwierdzają, że szczepienia w niewielkim zakresie chronią przed infekcją. Koncern Pfizer zapewnia, że już w marcu będą gotowe szczepienia na ten wariant koronawirusa, chociaż w wielu kręgach pojawią się wątpliwości, czy szczepienie będzie w ogóle potrzebne. Dlaczego?

Wciąż nie do końca wiadomo jakie efekty przyniesie dawka przypominająca obecnych szczepień. Z pierwszych badań w RPA wynika, że preparaty firmy Pfizer przyjęte w 2 dawkach w 70% chronią przed hospitalizacją w przypadku zakażania wariantem Omikron. To słabsza skuteczność niż w przypadku wariantu Delta, ale wciąż nie wiadomo, jaki skutek przyniesie dawka przypominająca szczepionki tego koncernu.

Z czym wiąże się zakażenie wersją Omikron koronawirusa?

Objawy Omikrona również budzą pewne wątpliwości, mimo że zakażenie nim przebiega łagodniej. Częściej atakuje on górne drogi oddechowe, ale rzadziej infekuje płuca, co przekłada się na niższy wskaźnik jego śmiertelności. Pacjenci przeważnie uskarżają się na drapanie w gardle, suchy kaszel, nieżyt nosa i bóle mięśniowe często usytuowane w dolnej partii pleców. Z czasem wśród swoistych objawów tego wariantu koronawirusa pojawiło się też kichanie, ból głowy i ogólne zmęczenie. Co ciekawe, najświeższe brytyjskie badania wykazują, że istnieją jeszcze inne objawy Omikrona, które dotyczą głównie osób zaszczepionych. Do tych objawów zalicza się brak apetytu i wymioty. Czy można zapobiegać rozprzestrzenianiu się Omikrona? Jak się przed nim chronić?

Omikron – jak się przed nim chronić?

Tempo rozprzestrzeniania tej wersji koronawirusa nie pozostawia wątpliwości, co w naturalny sposób w większości krajów wywołuje nasilenie restrykcji, ograniczenia dla przyjezdnych, konieczność testowania się przed wjazdem do kraju, nieuznawanie paszportów covidowych. Zatrzymanie jego transmisji może być tym trudniejsze, im bardziej lekceważy się przestrzeganie higieny. Zatem główna siła w poszczególnych jednostkach, czyli w przestrzeganiu przez nie reżimu sanitarnego przez obywateli. Chodzi tu głównie o utrzymanie dystansu społecznego, częste mycie rąk, stosowanie maseczek ochronnych w przestrzeniach zamkniętych, gdzie przebywa duża ilość ludzi. Niestety przyzwyczajenie się do egzystowania z wirusem i luźniejszy stosunek do wszelkich restrykcji w miesiącach letnich, sprawia, że trudniej ludziom dostrzec powagę sytuacji i powrócić do stanu współodpowiedzialności za proces rozprzestrzeniania wirusa.

Pozostałe aktualności