bezpłatne

BADANIE MOLEKULARNE NA ZLECENIE WOJEWÓDZKIEJ STACJI SANITARNO-EPIDEMIOLOGICZNEJ

70

doświadczonych diagnostów i biologów molekularnych

4000

badań w kierunku koronawirusa na dobę

15 lat

doświadczenia w badaniach genetycznych

Bezpłatne testy na koronawirusa SARS-CoV-2 dla osób wyjeżdżających na leczenie w sanatorium.

Posiadasz skierowanie na leczenie uzdrowiskowe?

Od 15 czerwca będziesz mógł już się leczyć, pod warunkiem, że nie jesteś zakażony koronawirusem.

Jeśli chcesz wyjechać do sanatorium, musisz mieć – oprócz potwierdzonego skierowania na leczenie – negatywny wynik testu na obecność koronawirusa.

Testy sfinansuje Narodowy Fundusz Zdrowia. Podstawą do wykonania testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 jest skierowanie na leczenie uzdrowiskowe lub rehabilitację uzdrowiskową. Skierowanie powinieneś okazać w punkcie drive-thru w dniu badania. 

Kiedy wykonać test?

Test możesz wykonać nie wcześniej niż 6 dni przed terminem rozpoczęcia leczenia uzdrowiskowego. Przyjedź bądź przyjdź do mobilnego punktu pobrań – drive-thru – 6 dni przed rozpoczęciem leczenia. Bez wyniku nie możesz rozpocząć turnusu.

Jak wygląda procedura?

Posiadasz potwierdzone w oddziale wojewódzkim skierowanie na leczenie uzdrowiskowe?

KROK 1: Wojewódzki Oddział NFZ prześle do Ciebie pismo, w którym jest wskazany termin leczenia w sanatorium.

KROK 2: Nie wcześniej niż 6 dni przed rozpoczęciem leczenia zadzwoń pod numer +48 58 58 58 800, a umówimy Cię na pobranie.

KROK 3: Przed wykonaniem testu skontaktuj się z sanatorium, do którego jedziesz (jego nazwa znajduje się na skierowaniu) i podaj swój AKTUALNY numer telefonu.

KROK 4: Nie wcześniej niż 6 dni ani nie później niż 3 dni przed terminem rozpoczęcia leczenia odwiedź mobilny punkt pobrań. Pamiętaj, by do punktu pobrań zabrać dowód osobisty i pismo z NFZ, w którym jest wskazany termin leczenia w sanatorium. Pobierzemy Ci wówczas wymaz.

PamiętajJeśli przyjedziesz wykonać badanie wcześniej niż na 6 dni przed rozpoczęciem zlecenia, jego koszt będziesz musiał pokryć we własnym zakresie. 

KROK 5: Przed pobraniem otwórz link z SMS’a i przygotuj kod QR do zeskanowania przez pracownika punktu pobrań.

KROK 6: Po wykonaniu badania wynik odbierzesz on-line przez stronę medipoint.pl. Do odbioru wyniku potrzebujesz nr zlecenia (otrzymanego w punkcie pobrań ) oraz numeru pesel.

Zachęcamy do zapoznania się również ze szczegółowymi wytycznymi Ministerstwa Zdrowia:

Gdzie możesz wykonać darmowe badanie?

Parking przy GPNT

Gdańsk, ul Trzy Lipy 3
pon – pt: 8:00 – 12:00
sob – ndz: 8:00 – 12:00

Parking przy Ergo Arenie

Sopot, Plac Dwóch Miast
pon – pt: 8:30 – 13:30
sob – ndz: 8:30 – 13:00

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęstsze pytania:

W przypadku pozytywnego wyniku badania, należy skontaktować się z lokalną stacją sanitarno-epidemiologiczną i postępować zgodnie z zaleceniami.

Zgodnie z rekomendacjami, wszystkie wyniki, w tym pozytywne, są raportowane przez Medyczne Laboratoria Diagnostyczne INVICTA do Sanepidu.

W punkcie pobrań COVID-19 pobierane są wymazy od osób, które dotrą na miejsce samochodem oraz pacjentów niezmotoryzowanych. Stosowane przez nas procedury umożliwiają zapewnienia bezpieczeństwa i ograniczanie kontaktu międzyludzkiego do niezbędnego minimum.

Tak. Personel pobierający wymaz jest wyposażony w środki ochrony osobistej, w tym maski typu FFP II i III oraz przyłbice, ograniczające ryzyko transmisji wirusa. Osoba, od której pobierany jest materiał, nie ma kontaktu z patogenem. Samo pobranie trwa nie więcej niż 5 minut.

Badanie pozwala jednoznacznie ocenić, czy w pobranym materiale jest obecne RNA koronawirusa, czy nie. Wiarygodność i jakość wyniku jest rezultatem kilku czynników: (a) odpowiedniego pobrania, przeprowadzanego przez wyszkolony personel, (b) precyzyjnej oceny jakości próbki w laboratorium, (c) przemyślanego procesu diagnostyki i dodatkowych kontroli jakości, (d) doświadczenia Laboratorium i pracujących w nim diagnostów. Test wykonywany jest metodą rtPCR – rekomendowaną przez Światową Organizację Zdrowia. Diagnoza jest możliwa już po 5 dniach od zakażenia.

Tak. Badanie zalecane jest w celu wykluczenia zakażenia wirusem po okresie kwarantanny.

Na miejscu należy poczekać na znak od personelu do wjazdu w oznaczoną liniami strefę. Znajduje się ona tuż przy namiocie tworzącym zasadniczy punkt pobrań. Należy wówczas wyłączyć silnik i zaciągnąć hamulec ręczny. Trzeba przygotować dowód osobisty i przez szybę okazać go pracownikowi punktu pobrań. Następnie należy opuścić szybę – personel pobiera wtedy specjalną wymazówką materiał z gardła oraz nosa. Wymazówka umieszczana jest w probówce z buforem inaktywującym wirusa i stabilizującym jego materiał genetyczny. Następnie należy poczekać na sygnał od personelu do wyjazdu i opuścić strefę pobierania.

 • Wymaz powinien być pobrany po przepłukaniu ust przegotowaną wodą lub po upływie około 3 godzin od ostatniego posiłku.
 • Przed pobraniem materiału nie należy myć zębów, stosować płynów do płukania jamy ustnej, tabletek do ssania na gardło oraz gum do żucia.
 • Wymaz powinien być pobrany po zachowaniu co najmniej 2-3 godzinnego odstępu od zaaplikowania donosowych środków tj. krople, maści, aerozoli.
 • Przed pobraniem materiału nie należy przepłukiwać ani wydmuchiwać nosa.
 • Przed pobraniem zaleca się wyjąć ruchome protezy zębów.

​Sam proces pobrania od wjazdu do punktu do wyjazdu z niego nie trwa dłużej niż 5-10 minut.

Zgodnie z zaleceniami organizacji medycznych, do badania konieczne jest pobranie wymazu zarówno z gardła, jak i z nosa. ​

Pobranie materiału w punkcie pobrań go-thru umawiane jest w konkretnym przedziale godzinowym, dzięki czemu czas oczekiwania jest skrócony do minimum.

Nie. W badaniu genetycznym wykrywa się specyficzne dla koronawirusa RNA. Można zatem stwierdzić zakażenie lub jego brak. Infekcję przebytą w przeszłości można stwierdzić wykonując badania serologiczne, wykrywające przeciwciała.

Testy będzie można wykonać nie wcześniej niż 6 dni przed terminem rozpoczęcia leczenia uzdrowiskowego w punktach pobrań zwanych drive-thru. 

Dla pacjentów uzdrowiskowych test jest bezpłatny. Za pobranie wymazu i wykonanie testu, we wskazanych przez oddział wojewódzki NFZ punktach, zapłaci Narodowy Fundusz Zdrowia.

Podstawą do wykonania testu jest skierowanie na leczenie uzdrowiskowe lub rehabilitację uzdrowiskową.

Obowiązek wykonania testu wykluczającego obecność koronawirusa dotyczy zarówno dzieci, które oczekują na leczenie uzdrowiskowe, jak i ich opiekunów.

Po zalogowaniu się do panelu medipoint.pl możesz zobaczyć wynik swojego badania, a dokładnie jeden z czterech poniższych komunikatów:

 • negatywny – wynik ujemny testu (nie wykryto SARS-CoV-2). To oznacza, że nie potwierdzono obecności koronawirusa w badanej próbce, zachowaj jednak dotychczasowe środki ostrożności i higieny.
 • pozytywny – wynik dodatni testu (wykryto SARS-CoV-2). Potwierdzono obecność koronawirusa w badanej próbce.
 • niediagnostyczny – to oznacza, że próbka jest niezdatna do badania, należy pobrać kolejną próbkę od pacjenta i jak najszybciej przekazać ją do badania. Prawdopodobnie nie przygotowano się prawidłowo do badania, zgodnie z zasadami podanymi na stronie testujemy.org
 • nierozstrzygający – to znaczy, że wynik jest na granicy analitycznej czułości testu, wymaga zbadania kolejnej próbki pobranej od pacjenta po 24-48h od momentu pobrania pierwotnej próbki.


  W przypadku dodatniego wyniku, skontaktuj się ze stacją sanitarno-epidemiologiczną i postępuj zgodnie z otrzymanymi zaleceniami albo zgłoś się do lekarza w szpitalu jednoimiennym lub na oddziale zakaźnym.