Test na koronawirusa dla osób wyjeżdżających do uzdrowiska

Test na koronawirusa dla osób wyjeżdżających do uzdrowiska

Choć wraz z pojawieniem się koronawirusa pozostałe choroby nie zniknęły, wiele operacji i zabiegów zostało odwołanych lub przesuniętych. Pod dużym znakiem zapytania stanęły także wyjazdy lecznicze do sanatoriów i uzdrowisk. Czy możliwe jest rozpoczęcie turnusu w trakcie pandemii? Czy przed wyjazdem konieczne jest zrobienie testu na SARS-CoV-2? Jakie środki ostrożności zostały podjęte w sanatoriach? Sprawdziliśmy!

Czy wyjazd do uzdrowiska w dobie COVID-19 jest bezpieczny?

To pytanie, które zadają sobie chyba wszystkie osoby planujące turnusy lecznicze lub rehabilitacyjne. Wyjazd do sanatorium możliwy jest nie tylko ze skierowaniem z Narodowego Funduszu Zdrowia. Każdego roku wiele osób opłaca pobyt z własnej kieszeni, chcąc podreperować zdrowie bez konieczności oczekiwania w długich kolejkach po skierowanie na NFZ. Przed pandemią w sezonie letnim najpopularniejsze miejscowości uzdrowiskowe w kraju były oblegane przez kuracjuszy. W wielu przypadkach trudno było znaleźć miejsce nawet prywatnie. Pandemia koronawirusa sprawiła, że zainteresowanie wyjazdem do uzdrowisk naturalnie spadło. Nie wszyscy chcą jednak rezygnować z turnusów, mimo zagrożenia epidemicznego. Dla wielu osób wyjazd do sanatorium jest bowiem szansą na poprawę zdrowia i komfortu życia.

Jakie środki ostrożności zostały podjęte w sanatoriach i uzdrowiskach?

W obecnej sytuacji zagrożenia epidemicznego warunkiem przyjęcia na turnus do uzdrowiska jest negatywny wynik na obecność wirusa SARS-CoV-2 wywołującego COVID-19. Podstawą do wykonania testu na Narodowy Fundusz Zdrowia jest skierowanie na leczenie lub rehabilitację uzdrowiskową. Test można wykonać także odpłatnie np. w jednym z naszych punktów pobrań np. w Gdańsku, Gdyni, Sopocie, Warszawie, Bydgoszczy i Wrocławiu. Kuracjusze muszą jednak pamiętać, że test należy wykonać nie wcześniej niż sześć dni przed dniem rozpoczęcia turnusu w uzdrowisku.

Dużej zmianie uległy zasady pobytu w ośrodkach. Sanatoria i uzdrowiska po 15 czerwca 2020 roku zostały otwarte w reżimie sanitarnym. Oznacza to dodatkowe obostrzenia wynikające z troski o zdrowie kuracjuszy. Na terenie uzdrowisk, tak samo jak w przestrzeni publicznej, obowiązuje zasada dystansu społecznego oraz obowiązek zasłaniania ust i nosa. Personel uzdrowiskowy przed zabiegami może zbadać temperaturę ciała kuracjuszy. Na terenie obiektów obowiązuje także całkowity zakaz odwiedzin osób spoza ośrodka.

Aktualizacja:

W związku z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 23 października 2020 roku od dnia 24 października 2020 roku do odwołania uzdrowiska zawieszają czasowo swoją działalność.

Czy po otwarciu sanatoriów i uzdrowisk będzie możliwa kontynuacja leczenia?

Uzdrowiska i sanatoria wznowiły działalność po 15 czerwca 2020 roku, jednak z powodu drugiej fali epidemii i gwałtownego wzrostu zachorowań na COVID-19, rząd podjął decyzję o ich ponownym zamknięciu. Wiele osób bardzo długo czekało na możliwość leczenia sanatoryjnego zarówno na NFZ, jak i prywatnie. Wśród kuracjuszy pojawiły się więc obawy, czy zaplanowane turnusy nie przepadną. NFZ uspokaja jednak, że gdy sytuacja wróci do normy, pacjenci zachowają swoje miejsca w kolejce. Ponowne otwarcie uzdrowisk jest uzależnione od sytuacji epidemiologicznej w Polsce.

Pozostałe aktualności