bezpłatne

BADANIE MOLEKULARNE NA ZLECENIE WOJEWÓDZKIEJ STACJI SANITARNO-EPIDEMIOLOGICZNEJ

70

doświadczonych diagnostów i biologów molekularnych

4000

badań w kierunku koronawirusa na dobę

15 lat

doświadczenia w badaniach genetycznych

Bezpłatne testy na koronawirusa SARS-CoV-2 dla osób w
10-tym lub 11-tym dniu kwarantanny dostępne również w mobilnych punktach pobrań w Gdańsku i Sopocie.

Jesteś pacjentem z kwarantanny?

Zaplanuj badanie z wyprzedzeniem!

Ósmego dnia kwarantanny otrzymasz SMS’a z Sanepidu, z informacją o możliwości przeprowadzenia badania. Aby nie stracić możliwości przeprowadzenia testu bezpłatnie, skontaktuj się z rejestracją naszego mobilnego punktu pobrań jeszcze tego samego dnia. Wówczas 10-tego lub 11-tego dnia, będziesz mógł wykonać badanie w jednym z naszych mobilnych punktów całkowicie bezpłatnie.
 
Pamiętaj, po otrzymaniu SMS’a z Sanepidu zadzwoń pod numer:

+48 58 58 58 800

i umów się na badanie.
 

Przy współpracy z Wojewódzką Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną umożliwiamy przeprowadzenie bezpłatnych testów w 10. lub 11. dniu kwarantanny. Niemniej, warunkiem skorzystania z badania jest otrzymanie SMS’a z Sanepidu o możliwości skorzystania z testu oraz pozytywna weryfikacja Twoich danych w elektronicznym systemie EWP.

Jak wygląda procedura?

Przebywasz na kwarantannie i chciałbyś wykluczyć bądź potwierdzić zakażenie? To proste:

KROK 1: 8-go dnia kwarantanny oczekuj na SMS’a ze Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej udostępniający Ci możliwość przeprowadzenia darmowego testu.

KROK 2: Tego samego dnia zadzwoń pod numer +48 58 58 58 800, a umówimy Cię na pobranie.

KROK 3: w 10. lub 11. dniu kwarantanny przyjedź samochodem do mobilnego punktu pobrań. Pobierzemy Ci wówczas wymaz.

Pamiętaj: Ze względów epidemiologicznych na miejsce pobrań nie wolno przyjechać rowerem, motocyklem, komunikacją miejską ani dotrzeć pieszo. Po drodze do mobilnego punktu pobrań nie wysiadaj nigdzie z samochodu ani nie załatwiaj żadnych spraw.

KROK 4: Przed pobraniem otwórz link z SMS’a i przygotuj kod QR do zeskanowania przez pracownika punktu pobrań.

KROK 5: Po wykonaniu badania wynik zobaczysz na swoim Internetowym Koncie Pacjenta oraz na naszej elektronicznej platformie.

W przypadku niewykrycia wirusa w badanej próbce Sanepid powinien zwolnić Cię z kwarantanny.

 

Zachęcamy do zapoznania się również ze szczegółowymi wytycznymi Ministerstwa Zdrowia:

Gdzie możesz wykonać darmowe badanie?

Parking przy GPNT

Gdańsk, ul Trzy Lipy 3
pon – pt: 8:00 – 12:00
sob – ndz: 8:00 – 10:00

Parking przy Ergo Arenie

Sopot, Plac Dwóch Miast
pon – pt: 8:30 – 13:30
sob – ndz: 11:00 – 13:00

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęstsze pytania:

W przypadku pozytywnego wyniku badania, należy skontaktować się z lokalną stacją sanitarno-epidemiologiczną i postępować zgodnie z zaleceniami.

Zgodnie z rekomendacjami, wszystkie wyniki, w tym pozytywne, są raportowane przez Medyczne Laboratoria Diagnostyczne INVICTA do Sanepidu.

Osoby przebywające na kwarantannie mogą dotrzeć na miejsce wyłącznie samochodem. Nie należy również z auta wysiadać. Wynika to z dążenia do zapewnienia bezpieczeństwa i ograniczania kontaktu międzyludzkiego do niezbędnego minimum. Na teren punktu pobrań nie należy wchodzić.

Tak. Personel pobierający wymaz jest wyposażony w środki ochrony osobistej, w tym maski typu FFP II i III oraz przyłbice, ograniczające ryzyko transmisji wirusa. Osoba, od której pobierany jest materiał, nie ma kontaktu z patogenem. Samo pobranie trwa nie więcej niż 5 minut.

Badanie pozwala jednoznacznie ocenić, czy w pobranym materiale jest obecne RNA koronawirusa, czy nie. Wiarygodność i jakość wyniku jest rezultatem kilku czynników: (a) odpowiedniego pobrania, przeprowadzanego przez wyszkolony personel, (b) precyzyjnej oceny jakości próbki w laboratorium, (c) przemyślanego procesu diagnostyki i dodatkowych kontroli jakości, (d) doświadczenia Laboratorium i pracujących w nim diagnostów. Test wykonywany jest metodą rtPCR – rekomendowaną przez Światową Organizację Zdrowia. Diagnoza jest możliwa już po 5 dniach od zakażenia.

Tak. Badanie zalecane jest w celu wykluczenia zakażenia wirusem po okresie kwarantanny.

Na miejscu należy poczekać na znak od personelu do wjazdu w oznaczoną liniami strefę. Znajduje się ona tuż przy namiocie tworzącym zasadniczy punkt pobrań. Należy wówczas wyłączyć silnik i zaciągnąć hamulec ręczny. Trzeba przygotować dowód osobisty i przez szybę okazać go pracownikowi punktu pobrań. Następnie należy opuścić szybę – personel pobiera wtedy specjalną wymazówką materiał z gardła oraz nosa. Wymazówka umieszczana jest w probówce z buforem inaktywującym wirusa i stabilizującym jego materiał genetyczny. Następnie należy poczekać na sygnał od personelu do wyjazdu i opuścić strefę pobierania.

  • Wymaz powinien być pobrany po przepłukaniu ust przegotowaną wodą lub po upływie około 3 godzin od ostatniego posiłku.
  • Przed pobraniem materiału nie należy myć zębów, stosować płynów do płukania jamy ustnej, tabletek do ssania na gardło oraz gum do żucia.
  • Wymaz powinien być pobrany po zachowaniu co najmniej 2-3 godzinnego odstępu od zaaplikowania donosowych środków tj. krople, maści, aerozoli.
  • Przed pobraniem materiału nie należy przepłukiwać ani wydmuchiwać nosa.
  • Przed pobraniem zaleca się wyjąć ruchome protezy zębów.

​Sam proces pobrania od wjazdu do punktu do wyjazdu z niego nie trwa dłużej niż 5-10 minut.

Zgodnie z zaleceniami organizacji medycznych, do badania konieczne jest pobranie wymazu zarówno z gardła, jak i z nosa. ​

Pobranie materiału w punkcie pobrań go-thru umawiane jest w konkretnym przedziale godzinowym, dzięki czemu czas oczekiwania jest skrócony do minimum.

Nie. W badaniu genetycznym wykrywa się specyficzne dla koronawirusa RNA. Można zatem stwierdzić zakażenie lub jego brak. Infekcję przebytą w przeszłości można stwierdzić wykonując badania serologiczne, wykrywające przeciwciała.