bezpłatne

BADANIE MOLEKULARNE NA ZLECENIE Lekarza podstawowej opieki zdrowotnej

wariant Omikron

regularna kontrola specyficzności potwierdza wykrywanie wariantu omiKron

ponad 70

doświadczonych diagnostów i biologów molekularnych

15 lat

doświadczenia w badaniach genetycznych

Bezpłatne testy na koronawirusa SARS-CoV-2 dla osób ze skierowaniem, dostępne w mobilnych punktach pobrań

Jak uzyskać skierowanie?

Jeśli źle się czujesz, wejdź na stronę i wypełnij formularz online

System określi, czy kwalifikujesz się do testu. Jeśli tak – otrzymasz zlecenie na test, który możesz wykonać w mobilnym punkcie pobrań.

Umożliwiamy przeprowadzenie bezpłatnych badań osobom posiadającym zlecenie:

 • wystawione przez system e-zdrowie po wypełnieniu formularza na stronie https://www.gov.pl/web/gov/zapisz-sie-na-test-na-koronawirusa
 • na badanie wystawione przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (POZ)
 • na badanie wystawione przez lekarza lub felczera, którzy udzielają świadczeń w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej
 • na badanie wystawione przez lekarza pracującego w hospicjum lub zakładzie opiekuńczo-leczniczym
 • na badanie wystawione przez inspekcję sanitarną
 • wystawione przed przyjęciem do zakładu opiekuńczo-leczniczego lub zakładu pielęgnacyjno-opiekuńczego
 • przed przyjęciem do domu pomocy społecznej
 • przed przyjęciem do hospicjum
 • przed przyjęciem do stacji dializ

Posiadasz skierowanie?

Zapraszamy bez rejestracji do wybranego punktu pobrań

 

Warunkiem skorzystania z bezpłatnego badania jest pozytywna weryfikacja Twoich danych w elektronicznym systemie EWP.

Jak wygląda procedura?

Otrzymałeś skierowanie? To proste:

KROK 1: Sprawdź godziny pobrania w wybranym punkcie. Nie ma rejonizacji, więc możesz się udać do tego punktu, który sam wybierzesz. 

KROK 2: W wybranym terminie zgłoś się do mobilnego punktu pobrań, pobierzemy Ci wówczas wymaz.

Obowiązuje kolejność zgłoszeń pacjentów. 

Do punktu mobilnego udaj się najlepiej własnym środkiem transportu lub pieszo. W drodze na badanie i z powrotem należy też zachować zasady dystansowania społecznego

KROK 3: Po wykonaniu badania wynik zobaczysz na swoim Internetowym Koncie Pacjenta oraz na naszej elektronicznej platformie.

KROK 4: Wynik z naszego laboratorium automatycznie trafia do systemu EWP, z którego generowane są komunikaty o nałożeniu lub zakończeniu kwarantanny.

 

Zachęcamy do zapoznania się również ze szczegółowymi wytycznymi Ministerstwa Zdrowia:

Godziny pobierania wymazów

Gdańsk,
Plac Zebrań Ludowych

pon-ndz: 11:30-13:00 oraz 16:00-20:00

Gdynia
przy Szpitalu Miejskim

pon-sob: 08:00-13:00
ndz: 09:00-12:00

Sopot
przy ERGO ARENIE

pon-ndz: 09:30-14:00 oraz 15:00-19:00

Warszawa
przy Stadionie Narodowym

pon-ndz: 08:00-14:00

Gdzie możesz wykonać darmowe badanie?

Punkt mobilny go-thru w Warszawie

PGE Narodowy – od ul. Targowej

Punkt mobilny go-thru
w Poznaniu

Poznań, ul. Obornicka 227

Punkt mobilny go-thru w Gdańsku - Plac Zebrań Ludowych

Gdańsk, ul. Generała Antoniego Giełguda

Punkt mobilny go-thru w Sopocie przy Ergo Arenie

Sopot, Plac Dwóch Miast

Punkt mobilny go-thru w Gdyni

Gdynia, Szpital im. Św. Wincentego a Paulo (Miejski), plac Kaszubski

Jak przygotować się do badania?

 • Nie jedz i nie pij 3 godziny przed pobraniem
 • Nie myj zębów
 • Nie używaj płynów do płukania jamy ustnej
 • Nie żuj gumy
 • Nie używaj kropli, maści, aerozoli do nosa
 • Nie czyść nosa
 • Wyjmij ruchome protezy zębów
Przygotowanie do badania - nie pal papierosów
 • Nie pal papierosów przed pobraniem

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęstsze pytania:

W przypadku pozytywnego wyniku badania, należy skontaktować się z lokalną stacją sanitarno-epidemiologiczną i postępować zgodnie z zaleceniami.

Zgodnie z rekomendacjami, wszystkie wyniki, w tym pozytywne, są raportowane przez Medyczne Laboratoria Diagnostyczne INVICTA do Sanepidu.

Osoby przebywające na kwarantannie mogą dotrzeć na miejsce wyłącznie samochodem. Nie należy również z auta wysiadać. Wynika to z dążenia do zapewnienia bezpieczeństwa i ograniczania kontaktu międzyludzkiego do niezbędnego minimum. Na teren punktu pobrań nie należy wchodzić.

Tak. Personel pobierający wymaz jest wyposażony w środki ochrony osobistej, w tym maski typu FFP II i III oraz przyłbice, ograniczające ryzyko transmisji wirusa. Osoba, od której pobierany jest materiał, nie ma kontaktu z patogenem. Samo pobranie trwa nie więcej niż 5 minut.

Badanie pozwala jednoznacznie ocenić, czy w pobranym materiale jest obecne RNA koronawirusa, czy nie. Wiarygodność i jakość wyniku jest rezultatem kilku czynników: (a) odpowiedniego pobrania, przeprowadzanego przez wyszkolony personel, (b) precyzyjnej oceny jakości próbki w laboratorium, (c) przemyślanego procesu diagnostyki i dodatkowych kontroli jakości, (d) doświadczenia Laboratorium i pracujących w nim diagnostów. Test wykonywany jest metodą rtPCR – rekomendowaną przez Światową Organizację Zdrowia. Diagnoza jest możliwa już po 5 dniach od zakażenia.

Organizacja pracy w punktach pobrań odbywa się z zachowaniem szczególnych zasad bezpieczeństwa epidemiologicznego. Pacjenci podjeżdżają lub przychodzą do punktu pobrań o konkretnej godzinie i czekają na zaproszenie pracownika, ograniczając tym samym ewentualną transmisję wirusa. Następnie przechodzą przez punkt, w którym personel weryfikuje tożsamość na podstawie dowu osobistego, a następnie pobiera specjalną wymazówką materiał z gardła oraz nosa. Wymazówka umieszczana jest w probówce z buforem inaktywującym wirusa i stabilizującym jego materiał genetyczny. Cała procedura trwa do 5 minut.

Jeśli pacjent ma np. problemy z poruszaniem się, nasz personel pobiera wymaz przez szybę w samochodzie

 • Wymaz powinien być pobrany po przepłukaniu ust przegotowaną wodą lub po upływie około 3 godzin od ostatniego posiłku.
 • Przed pobraniem materiału nie należy myć zębów, stosować płynów do płukania jamy ustnej, tabletek do ssania na gardło oraz gum do żucia.
 • Wymaz powinien być pobrany po zachowaniu co najmniej 2-3 godzinnego odstępu od zaaplikowania donosowych środków tj. krople, maści, aerozoli.
 • Przed pobraniem materiału nie należy przepłukiwać ani wydmuchiwać nosa.
 • Przed pobraniem zaleca się wyjąć ruchome protezy zębów.

​Sam proces pobrania od wjazdu do punktu do wyjazdu z niego nie trwa dłużej niż 5-10 minut.

Zgodnie z zaleceniami organizacji medycznych, do badania konieczne jest pobranie wymazu zarówno z gardła, jak i z nosa. ​

Pobranie materiału w punkcie pobrań go-thru umawiane jest w konkretnym przedziale godzinowym, dzięki czemu czas oczekiwania jest skrócony do minimum.

Nie. W badaniu genetycznym wykrywa się specyficzne dla koronawirusa RNA. Można zatem stwierdzić zakażenie lub jego brak. Infekcję przebytą w przeszłości można stwierdzić wykonując badania serologiczne, wykrywające przeciwciała.

Po zalogowaniu się do panelu medipoint.pl możesz zobaczyć wynik swojego badania, a dokładnie jeden z czterech poniższych komunikatów:

 • negatywny – wynik ujemny testu (nie wykryto SARS-CoV-2). To oznacza, że nie potwierdzono obecności koronawirusa w badanej próbce, zachowaj jednak dotychczasowe środki ostrożności i higieny.
 • pozytywny – wynik dodatni testu (wykryto SARS-CoV-2). Potwierdzono obecność koronawirusa w badanej próbce.
 • niediagnostyczny – to oznacza, że próbka jest niezdatna do badania, należy pobrać kolejną próbkę od pacjenta i jak najszybciej przekazać ją do badania. Prawdopodobnie nie przygotowano się prawidłowo do badania, zgodnie z zasadami podanymi na stronie testujemy.org
 • nierozstrzygający – to znaczy, że wynik jest na granicy analitycznej czułości testu, wymaga zbadania kolejnej próbki pobranej od pacjenta po 24-48h od momentu pobrania pierwotnej próbki.


  W przypadku dodatniego wyniku, skontaktuj się ze stacją sanitarno-epidemiologiczną i postępuj zgodnie z otrzymanymi zaleceniami albo zgłoś się do lekarza w szpitalu jednoimiennym lub na oddziale zakaźnym.

Badanie możesz wykonać w naszych punktach drive thru oraz go-thru. W pierwszym z nich, badanie wykonasz w pełni bez konieczności opuszczenia pojazdu. Natomiast w punkcie go-thru, zostaniesz poproszony o podejście do punktu, gdzie następnie zostanie pobrany wymaz.