bezpłatne

BADANIE MOLEKULARNE NA ZLECENIE Lekarza podstawowej opieki zdrowotnej

ponad 70

doświadczonych diagnostów i biologów molekularnych

do 8000

badań w kierunku koronawirusa na dobę

15 lat

doświadczenia w badaniach genetycznych

Bezpłatne testy na koronawirusa SARS-CoV-2 dla osób ze skierowaniem od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, dostępne również w mobilnych punktach pobrań w Sopocie

Posiadasz skierowanie od lekarza POZ?

Zaplanuj badanie z wyprzedzeniem!

Jeśli w wyniku teleporady lub wizyty domowej lekarz POZ uzna, że wystąpiły u Ciebie objawy charakterystyczne dla COVID-19, może wystawić skierowanie na zrobienie testu. Lekarz zawiadomi też o tym Sanepid. Lekarz POZ może Cię też skierować na test wcześniej, jeśli źle się poczujesz. 

 
Pamiętaj, po otrzymaniu skierowania, zadzwoń pod numer:

+48 58 58 58 800

i umów się na badanie.
 

Przy współpracy z POZ umożliwiamy przeprowadzenie bezpłatnych testów. Niemniej, warunkiem skorzystania z badania jest pozytywna weryfikacja Twoich danych w elektronicznym systemie EWP.

Jak wygląda procedura?

Otrzymałeś skierowanie od lekarza POZ? To proste:

KROK 1: Zadzwoń pod numer +48 58 58 58 800, a umówimy Cię na pobranie.

KROK 2: W wyznaczonym terminie przyjedź samochodem do mobilnego punktu pobrań. Pobierzemy Ci wówczas wymaz.

Pamiętaj: Ze względów epidemiologicznych na miejsce pobrań nie wolno przyjechać rowerem, motocyklem, komunikacją miejską ani dotrzeć pieszo. Po drodze do mobilnego punktu pobrań nie wysiadaj nigdzie z samochodu ani nie załatwiaj żadnych spraw.

KROK 3: Przed pobraniem otwórz link z SMS’a i przygotuj kod QR do zeskanowania przez pracownika punktu pobrań.

KROK 4: Po wykonaniu badania wynik zobaczysz na swoim Internetowym Koncie Pacjenta oraz na naszej elektronicznej platformie.

 

Zachęcamy do zapoznania się również ze szczegółowymi wytycznymi Ministerstwa Zdrowia:

Gdzie możesz wykonać darmowe badanie?

Punkt mobilny go-thru w Sopocie przy Ergo Arenie

Sopot, Plac Dwóch Miast

Jak przygotować się do badania?

 • Nie jedz i nie pij 3 godziny przed pobraniem
 • Nie myj zębów
 • Nie używaj płynów do płukania jamy ustnej
 • Nie żuj gumy
 • Nie używaj kropli, maści, aerozoli do nosa
 • Nie czyść nosa
 • Wyjmij ruchome protezy zębów
Przygotowanie do badania - nie pal papierosów
 • Nie pal papierosów przed pobraniem

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęstsze pytania:

W przypadku pozytywnego wyniku badania, należy skontaktować się z lokalną stacją sanitarno-epidemiologiczną i postępować zgodnie z zaleceniami.

Zgodnie z rekomendacjami, wszystkie wyniki, w tym pozytywne, są raportowane przez Medyczne Laboratoria Diagnostyczne INVICTA do Sanepidu.

Osoby przebywające na kwarantannie mogą dotrzeć na miejsce wyłącznie samochodem. Nie należy również z auta wysiadać. Wynika to z dążenia do zapewnienia bezpieczeństwa i ograniczania kontaktu międzyludzkiego do niezbędnego minimum. Na teren punktu pobrań nie należy wchodzić.

Tak. Personel pobierający wymaz jest wyposażony w środki ochrony osobistej, w tym maski typu FFP II i III oraz przyłbice, ograniczające ryzyko transmisji wirusa. Osoba, od której pobierany jest materiał, nie ma kontaktu z patogenem. Samo pobranie trwa nie więcej niż 5 minut.

Badanie pozwala jednoznacznie ocenić, czy w pobranym materiale jest obecne RNA koronawirusa, czy nie. Wiarygodność i jakość wyniku jest rezultatem kilku czynników: (a) odpowiedniego pobrania, przeprowadzanego przez wyszkolony personel, (b) precyzyjnej oceny jakości próbki w laboratorium, (c) przemyślanego procesu diagnostyki i dodatkowych kontroli jakości, (d) doświadczenia Laboratorium i pracujących w nim diagnostów. Test wykonywany jest metodą rtPCR – rekomendowaną przez Światową Organizację Zdrowia. Diagnoza jest możliwa już po 5 dniach od zakażenia.

Organizacja pracy w punktach pobrań odbywa się z zachowaniem szczególnych zasad bezpieczeństwa epidemiologicznego. Pacjenci podjeżdżają lub przychodzą do punktu pobrań o konkretnej godzinie i czekają na zaproszenie pracownika, ograniczając tym samym ewentualną transmisję wirusa. Następnie przechodzą przez punkt, w którym personel weryfikuje tożsamość na podstawie dowu osobistego, a następnie pobiera specjalną wymazówką materiał z gardła oraz nosa. Wymazówka umieszczana jest w probówce z buforem inaktywującym wirusa i stabilizującym jego materiał genetyczny. Cała procedura trwa do 5 minut.

Jeśli pacjent ma np. problemy z poruszaniem się, nasz personel pobiera wymaz przez szybę w samochodzie

 • Wymaz powinien być pobrany po przepłukaniu ust przegotowaną wodą lub po upływie około 3 godzin od ostatniego posiłku.
 • Przed pobraniem materiału nie należy myć zębów, stosować płynów do płukania jamy ustnej, tabletek do ssania na gardło oraz gum do żucia.
 • Wymaz powinien być pobrany po zachowaniu co najmniej 2-3 godzinnego odstępu od zaaplikowania donosowych środków tj. krople, maści, aerozoli.
 • Przed pobraniem materiału nie należy przepłukiwać ani wydmuchiwać nosa.
 • Przed pobraniem zaleca się wyjąć ruchome protezy zębów.

​Sam proces pobrania od wjazdu do punktu do wyjazdu z niego nie trwa dłużej niż 5-10 minut.

Zgodnie z zaleceniami organizacji medycznych, do badania konieczne jest pobranie wymazu zarówno z gardła, jak i z nosa. ​

Pobranie materiału w punkcie pobrań go-thru umawiane jest w konkretnym przedziale godzinowym, dzięki czemu czas oczekiwania jest skrócony do minimum.

Nie. W badaniu genetycznym wykrywa się specyficzne dla koronawirusa RNA. Można zatem stwierdzić zakażenie lub jego brak. Infekcję przebytą w przeszłości można stwierdzić wykonując badania serologiczne, wykrywające przeciwciała.

Po zalogowaniu się do panelu medipoint.pl możesz zobaczyć wynik swojego badania, a dokładnie jeden z czterech poniższych komunikatów:

 • negatywny – wynik ujemny testu (nie wykryto SARS-CoV-2). To oznacza, że nie potwierdzono obecności koronawirusa w badanej próbce, zachowaj jednak dotychczasowe środki ostrożności i higieny.
 • pozytywny – wynik dodatni testu (wykryto SARS-CoV-2). Potwierdzono obecność koronawirusa w badanej próbce.
 • niediagnostyczny – to oznacza, że próbka jest niezdatna do badania, należy pobrać kolejną próbkę od pacjenta i jak najszybciej przekazać ją do badania. Prawdopodobnie nie przygotowano się prawidłowo do badania, zgodnie z zasadami podanymi na stronie testujemy.org
 • nierozstrzygający – to znaczy, że wynik jest na granicy analitycznej czułości testu, wymaga zbadania kolejnej próbki pobranej od pacjenta po 24-48h od momentu pobrania pierwotnej próbki.


  W przypadku dodatniego wyniku, skontaktuj się ze stacją sanitarno-epidemiologiczną i postępuj zgodnie z otrzymanymi zaleceniami albo zgłoś się do lekarza w szpitalu jednoimiennym lub na oddziale zakaźnym.

Badanie możesz wykonać w naszych punktach drive thru oraz go-thru. W pierwszym z nich, badanie wykonasz w pełni bez konieczności opuszczenia pojazdu. Natomiast w punkcie go-thru, zostaniesz poproszony o podejście do punktu, gdzie następnie zostanie pobrany wymaz.