Wyjazdy za granicę a testy na COVID-19, zrób test rt-PCR

Pandemia wirusa SARS-CoV-2 wywołującego chorobę COVID-19 zmieniła oblicze światowej turystyki. Żeby przekroczyć granicę wielu krajów, należy wykonać testy wykluczające zakażenie koronawirusem. Wszystko wskazuje na to, że będą one standardem przez najbliższy czas, dlatego warto wiedzieć, kiedy zrobić test PCR lub antygenowy, żeby wyjechać za granicę.

 

Niektóre kraje wymagają od turystów wyłącznie testów PCR, inne dopuszczają testy antygenowe. Przed wyjazdem na wakacje, koniecznie trzeba dowiedzieć się, jakie wymagania obowiązują w miejscu, do którego się wybieramy, aby nie spotkała nas przykra niespodzianka. Sprawdzimy to najszybciej na polskich stronach rządowych lub stronach poszczególnych ambasad. Test antygenowy to nie to samo, co test PCR. Czym się różnią?

 

Test PCR

Test RT-PCR (ang. reverse transcription polymeraze chain reaction) to test genetyczny, który wykorzystuje klasyczną reakcję łańcuchową polimerazy i ma na celu potwierdzenie lub wykluczenie trwającej infekcji SARS-CoV-2. Za jego pomocą oznacza się materiał genetyczny określonego patogenu w sposób jakościowy i ilościowy. Zaletą testu jest jego dokładność, nawet w przypadku niewielkiej próbki. To właśnie z tego powodu test PCR jest rekomendowany przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) i wymagany przez wiele krajów. Test PCR odznacza się wysoką czułością, co znaczy, że w prawidłowy sposób wykrywa infekcję u chorych. Jest również bardzo precyzyjny, a ryzyko otrzymania fałszywie dodatnich wyników jest minimalne.

 

Test antygenowy

Metoda RT-PCR wykrywa materiał genetyczny koronawirusa w materiale biologicznym, z kolei test antygenowy specyficzne dla SARS-CoV-2 białko. Test antygenowy odznacza się niższą czułością niż test PCR. Jego skuteczność wynosi ok. 80 proc. Niektóre kraje umożliwiają turystom przekroczenie granicy jedynie z testem antygenowym, co stanowi duże ułatwienie, ponieważ jest on tańszy, a na wyniki trzeba czekać tylko kilkanaście minut.

 

Kiedy zrobić test PCR, a kiedy antygenowy?

Przy wykrywaniu infekcji metodą RT-PCR dla wiarygodności wyniku ważny jest moment wykonania testu. Wiąże się to z tym, że inkubacja koronawirusa trwa około pięć dni, dlatego jeśli mieliśmy kontakt z osobą chorą, lepiej poczekać z testem kilka dni. Test wykonujemy, jeżeli pojawiły się charakterystyczne objawy zakażenia koronawirusem, takie jak gorączka, duszności, kaszel, utrata węchu i smaku. Test PCR warto zrobić również, jeśli wcześniej uzyskaliśmy dodatnie wyniki testu przesiewowego (metoda RT-LAMP) lub testu na przeciwciała przeciwko koronawirusowi.

 

Test antygenowy cechuje się wysoką swoistością i z dużym prawdopodobieństwem wykazuje aktywne zakażenie SARS-CoV-2. Mimo to, jeżeli nie wykazujemy objawów typowych dla COVID-19, a jednak podejrzewamy, że mogło dojść do infekcji, w celu potwierdzenia wyniku lepiej wykonać test PCR.

 

Test PCR należy wykonać nie wcześniej niż 72 godziny przed przyjazdem do konkretnego kraju – dokładne wymagania najlepiej sprawdzić na stronie ambasady. Warto również pamiętać, że na wyniki testu PCR czeka się nieco dłużej niż na wyniki testu antygenowego. Czasami trwa to nawet całą dobę. Jeżeli chodzi o test antygenowy, kraje, które go dopuszczają, wymagają, aby został przeprowadzony nie wcześniej niż 48 godzin przed przekroczeniem granicy.

 

W obu przypadkach trzeba pamiętać o tym, że zaświadczenie o wyniku testu powinno być sporządzone w języku polskim oraz angielskim. Obecnie nie stanowi to problemu – większość laboratoriów sporządza dokument w obu językach.

Pozostałe aktualności